Příčiny DMO

1) prenatální (období před narozením)
2) perinatální (období bezprostředně související s porodem)
3) postnatální (období po narození dítěte).

V západním Švédsku, kde existuje registr zahrnující údaje o všech pacientech s DMO v oblasti, jsou prenatální příčiny uváděny u 30% dětí s DMO, perinatální u 40% a postnatální u 5%. U téměř třetiny dětí nebylo možno původ obtíží zjistit.
Prenatální příčiny DMO

Intrauterinní infekce – některá infekční onemocnění, kterými se matka nakazí, nebo které sama prodělá v těhotenství, a která se přenáší na plod, mohou způsobit poškození mozku s následním rozvojem DMO. Patří sem zejména cytomegalovirová infekce, příjice (syfilida), virus planých neštovic, zarděnky nebo toxoplazmóza.
Vrozené vady mozku - zejména ty z nich, které jsou spojeny s poruchou vývoje mozkové kůry.

Cévní příčiny – převažují stavy, vznikající následkem přerušení/uzavření některé z tepen zásobujících mozek, což způsobí nedostatečné prokrvení mozku, snížení nebo chybění přívodu kyslíku, který je pro normální vývoj mozku nezbytný. Patří sem také následky prenatálního (v době před narozením) krvácení v této oblasti.
Perinatální příčiny DMO

U předčasně narozených dětí patří mezi vůbec nejčastější příčiny vzniku DMO dvě komplikace:

Periventrikulární leukomalacie – zkratka PVL, cPVL (Periventrikulární = kolem mozkových komor; leukomalacie = poškození bílé hmoty)- jedná se o poškození oblastí kolem mozkových komor u předčasně narozených dětí následkem poruchy jejich prokrvení. V nejčastěji postižených oblastech probíhají motorické dráhy řídící zejména pohyb dolních končetin, pokud je poškození, může způsobit i poruchy psychických funkcí a vnímání zrakových vjemů.

Periventrikulární/intraventrikulární krvácení (Peri/intraventrikulární = kolem nebo uvnitř mozkových komor) – u předčasně narozených dětí se v určité oblasti mozku nachází zárodečná tkáň obsahující velké množství křehkých cév, které snadno podléhají krvácení. Následkem tohoto krvácení může být i rozšíření mozkových komor, které jsou přeplněny tekutinou, tlačí na okolní tkáně a tím mohou způsobit jejich poškození (posthemoragický hydrocefalus, krvácení do mozkové tkáně).

U novorozenců narozených v termínu je zřejmě nejčastější perinatální příčinou DMO:

Perinatální asfyxie – tedy nedostatek kyslíku a nedostatečné prokrvení mozku během porodu.
Postnatální příčiny DMO.


Zdroj: www.dmo.cz/home/priciny-dmo